Żywa lekcja historii
8 października w naszej szkole miała miejsce żywa lekcja historii. W auli zgromadzili się uczniowie z klas od 4-8. Agencja artystyczna Atena, która przyjechała do nas aż ze Śląska przeniosła nas w pełną niespodzianek i humoru podróż w przeszłość.
Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości spektakl przedstawiał drogi Polski do zrzucenia jarzma zaborców, odzyskanie po 123 lata niewoli niepodległości, a także element walki o granicę zachodnią Polski czyli powstania śląskie.
Opowieść rozpoczęła się od III rozbioru Polski w 1795 r. Następnie usłyszeliśmy słów parę o Napoleonie, u boku którego walczyły Legiony Polskie. Uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w spektaklu. Jedna z uczennic klasy 4 wcieliła się w postać Napoleona Bonapartego w charakterystycznym stroju i czapce. Mogliśmy dowiedzieć się o walkach Napoleona, utworzeniu Księstwa Warszawskiego w 1807 r. oraz bitwie pod Raszynem. Uczeń klasy 7 został wyposażony w strój żołnierza Legionów Polskich, utworzonych przez Jana Henryka Dąbrowskiego i walczących u boku Napoleona.
Następnie przenieśliśmy się do roku 1918, usłyszeliśmy o rozbrajaniu żołnierzy pruskich na ziemiach byłego zaboru. Uczeń klasy 8 prezentował charakterystyczny mundur żołnierza pruskiego. Nie można było pominąć bardzo ważnej daty, a mianowicie 11 listopada 1918, która do historii przeszła jako dzień odzyskania niepodległości. Jest to zarazem data podpisania kapitulacji wojsk, które rozpoczęły I wojnę światową.
W wyniku konfliktu państw zaborczych Polska odzyskała wolność, jednak do 1920 roku musiała walczyć z sąsiadami o kształt granic. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć umundurowanie oraz wyposażenie powstańca śląskiego z 1919 r. Przedstawiał go uczeń klasy 5, natomiast uczennica klasy 6 wcieliła się w rolę żony powstańca w stroju z epoki. Prowadzący wyjaśnił czym były powstania śląskie i dlaczego zakończyły się one dla Polski sukcesem.
Całość w bardzo przystępny sposób i z dużą dozą humoru została przekazana uczniom w nieco ponad godzinnym wystąpieniu. Żywa lekcja historii spełniła swoją funkcję, krzewiąc wśród uczniów zainteresowanie dziejami naszego narodu.