Wyprawa do Warszawy
W terminie 3-5 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 68 osób: 60 dzieci z klas IV-VIII, 4 rodziców oraz czwórkę nauczycieli. Wcześnie rano, bo o 5.15 zebraliśmy się na parkingu przed kościołem, w pobliżu szkoły, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Z powodu wielkiej liczby uczestników zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda miała własnego pilota wycieczki oraz lokalnego przewodnika warszawskiego.
Zwiedzanie Warszawy w pierwszym dniu rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wyjechaliśmy na Taras Widokowy. Z XXX piętra roztacza się przepiękna panorama miasta. Mówi się, że właśnie z tego miejsca Warszawa jest najpiękniejsza. Pałac Kultury i Nauki stanowi relikt przeszłości, budowany w latach 1952-1954 był darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Podczas przejazdu z okien autokaru mogliśmy podziwiać Aleje Jerozolimskie.
Kolejnym punktem wycieczki był kompleks budynków sejmu na ulicy Wiejskiej. Po niedługim oczekiwaniu na przepustki weszliśmy do środka, gdzie uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć jak wyglądają prace w sejmie. Pracownica Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, zaprezentowała skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Uczniowie zaopatrzyli się w Kronikę Sejmową ( drukowany dwutygodnik).
Dla miłośników sportu ważnym miejscem była niewątpliwie wizyta na Stadionie Narodowym. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! PGE Narodowy to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając 1 milion 300 tys. gości w ciągu 12 miesięcy. Arena jest największym stadionem w Polsce. Stadion został wybudowany na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.
Zmęczeni po podróży i całodziennym zwiedzaniu około godziny 17.00 udaliśmy się do hotelu. Tam o godzinie 19.00 zjedliśmy obiadokolację i pełni ciekawości co przyniesie jutrzejszy dzień poszliśmy spać.
Kolejnego dnia po smacznym śniadaniu w formie bufetu nastąpił ciąg dalszy zwiedzania stolicy. Wraz z lokalnym przewodnikiem udaliśmy się do Wilanowa. Tam, podziwiając wnętrze kościoła Św. Anny słuchaliśmy z zapartym tchem, jak przewodnik opowiadał o historii tego miejsca. Stamtąd spacerem poszliśmy do pałacu Jana III Sobieskiego. Ogromne wrażenie zrobiły na nas komnaty i eksponaty pałacowe, a także przepiękne i rozległe ogrody.
W dalszej kolejności przyszła pora na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy oraz Zamek Królewski. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Wkrótce poszliśmy na tzw. “Górę Gnojną”. Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się piękny widok. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja “Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie.
Następnie autokarem przejechaliśmy na Cmentarz Powązkowski. Po chwili zadumy i refleksji na cmentarzu poszliśmy posilić się do miejscowej restauracji. Później autokar zawiózł nas trasę Traktu Królewskiego, skąd spacerem przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty.
Ostatnim punktem drugiego dnia było Muzeum Powstania Warszawskiego, multimedialne muzeum na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Po pełnym wrażeń dniu pojechaliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Trzeci i ostatni dzień wycieczki przyniósł zwiedzanie Łazienek Królewskich. W drodze do tego zabytku podziwialiśmy przepiękny pomnik Fryderyka Chopina. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć “pozowały” liczne wiewiórki.
Potem pojechaliśmy autobusem do Centrum Nauki Kopernik oraz Ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Tam zjedliśmy smaczny obiad i około godziny 15.00 udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Tag:katolicka, ksp, podstawowa, szkoła, Trzydniowa, Warszawa, Wyjazd